Şimdi İletişime Geçiniz!

450 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ TESLİMAT

0342 502 50 00

2 adet ürün bulunmuştur.

Filtrele
ÇİĞ KARABUĞDAY UNU 1 KG (GREÇKA) - 1 PAKET
Yeni
Kampanya
Ücretsiz Kargo
GLÜTENSİZ PASTALIK ÇİĞ KARABUĞDAY UNU 500 GRAM - 1 PAKET
Yeni
Kampanya
Ücretsiz Kargo

Glütensiz ürünler günümüzde birçok sebeple tercih edilmektedir. Kimi zaman bir hastalık sonucu kimi zaman ise daha sağlıklı ve sindirimi kolay olması sebebiyle glütensiz ürünler daha sıklıkla tüketilmeye başlandı. Özellikle buğday ununun düşük lif içeriği ve kan şekerine olan negatif etkisi sebebiyle sağlıklı beslenmek isteyen kişiler için alternatif un çeşitleri ön plana çıkıyor. Karabuğday unu da bu sağlıklı alternatiflerden bir tanesidir. 


Glütensiz Karabuğday Unu Nedir? 

Glütensiz karabuğday unu yapısında doğal olarak glüten bulundurmayan karabuğdayın öğütülmesi ile elde edilen un çeşididir. Karabuğday doğal olarak glüten içermediğinden glütensiz beslenenler için hem besin değeri yüksek hem de sağlıklı bir seçenektir. Piyasada glütensiz un olarak satılan birçok un glüten proteininin buğdaydan ayrılması ile üretilmiş işlem görmüş ve lif içeriği düşük, kalorisi yüksek unlardır. Ancak; karabuğday unu protein, lif ve B vitamini içeriği yüksek ve sadece karabuğdayın öğütülmesi ile üretilen sağlıklı bir un alternatifidir.

Karabuğday Unu Faydaları 

Karabuğday ununun faydaları aşağıda listelenmiştir.

  • Glutensizdir, bu nedenle çölyak hastaları ve gluten intoleransı olan kişiler için uygun bir alternatiftir.
  • Yüksek protein içeriği sayesinde kas gelişimi ve onarımı için gerekli olan esansiyel amino asitler sağlar.
  • Lif kaynağı olarak sindirim sistemini destekler ve uzun süre tokluk hissi verir.
  • Antioksidanlar içerir, bu da vücut hücrelerini serbest radikallere karşı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Vitamin ve mineral açısından zengindir, özellikle B vitamini kompleksi, magnezyum, demir ve fosfor içerir.
  • Karabuğday unu ile yapılan besinlerde ise yüksek lif içeriği sebebiyle kan şekeri yavaş yükselir, uzun süre tokluk sağlanır. 
  • Aynı zamanda bitkisel protein açısından da zengin olan karabuğday unu; vegan, vejeteryan beslenenler için besin değeri yüksek hamur işleri hazırlamanıza yardımcı olur. 

Karabuğday Unu Kaç Kalori

100 g çiğ karabuğday unu 328 kaloridir. Aynı miktarda karabuğday unu, 11 g protein içerir. Bu da yaklaşık olarak 2 adet yumurtadaki protein içeriğine denktir. 100 g karabuğday unu 12 g lif içerir ve bu da günlük 24 g olan lif ihtiyacımızın yarısını karşılayacak niteliktedir. 

Glütensiz Karabuğday Unu Kilo Aldırır Mı? 

Bir besinin kilo aldırması; tüketilen miktara ve sıklığına bağlıdır. Kalorisiz besin yoktur. Tükettiğimiz her besin bize belli bir enerji sağlar. Doğru miktar ve sıklıkta tüketilmediğinde her besin kilo aldırabilir. Önemli olan beslenme programınızı dengeli ve yeterli bir hale getirmektir. Tüm bunları yaparken en doğru, sağlıklı ve doğal içerikli yiyeceklerle beslenmek de önceliğimiz olmalıdır. 
Kilo kontrolü problemi yaşıyorsanız veya nasıl sağlıklı besleneceğinizi planlamakta zorlanıyorsanız bir diyetisyenden görüş almak işinizi kolaylaştıracaktır. 

Karabuğday Unu Glüten İçerir Mi? 

Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllar doğal yapıları gereği glüten bulundururken; karabuğday, kinoa, amarant gibi tahıllar glüten içermezler. 
Glütensiz Fabrika karabuğday unu da %100 karabuğdayın öğütülmesi ile elde edildiğinden; glüten içermez. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta üretim koşullarıdır. Eğer glütensiz beslenmenizi gerektiren bir beslenme programınız var ise ve glüten içeren ürünlerle aynı koşullarda üretilmiş bir karabuğday unu satın aldıysanız; bu ürün çapraz bulaşma sebebi ile glüten içeriyor olabilir. 
Glütensiz un alışverişi yaparken Glütensiz Fabrika gibi “glütensiz” ibaresi barındıran ve uygun üretim koşullarında öğütülüp paketlenmiş ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Karabuğday Unu Nasıl Üretilir?

Karabuğday unu karabuğdayın öğütülmesi ile elde edilir. Glütensiz Fabrika karabuğday unu koruyucu, katkı maddesi içermez. Gördüğü tek işlem öğütülerek un haline getirilmesidir ve pakette %100 karabuğday unu bulunur. 

Karabuğday Unu Fiyatları 

Un fiyatları üretildiği tahıla göre ve gramajına göre değişiklik gösterebilir. Karabuğday unu glütensiz olması sebebiyle doğru koşullarda üretilmeli ve glüten ile teması olmadan titizlikle paketlenmelidir. Piyasada bulunan markalara ve ürün kalitesine göre de fiyatlar değişiklik gösterebilir. 

Glütensiz Karabuğday Unu Alışverişinizi Kolaylıkla Yapın. 

Sağlıklı beslenirken en çok zorlandığımız alanlardan biri hamur işi besinleri hayatımızdan çıkarmak. Oysa bu besinleri hayatımızdan çıkarmak yerine yerine sağlıklı alternatiflerini koyarak sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak mümkün. Hemen Glütensiz Fabrika’nın sağlıklı, glütensiz, vegan ve katkısız ürünleri ile tanışmak için alışverişe başlayın. 
 

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.