Şimdi İletişime Geçiniz!

450 TL ve üzeri siparişlerinizde ÜCRETSİZ TESLİMAT

0342 502 50 00

Neden Karabuğday Tüketmelisiniz?

Karabuğday Polygoneaceae familyasına ait tek yıllık bir bitkidir. Tahıllarla hiçbir akrabalık bağlantısı yoktur. Buğday, pirinç ve arpa gibi ziraatı fazla yapılan tahıllardan farklı bir bitki olan karabuğday, tahıllarla hem benzerlik hem de farklılık gösteren tahıl benzeri grubuna dâhildir. Karabuğdayı tahıllardan ayıran temel yapısal farklılık; tek çenekli olmayıp, çift çenekli bir bitki olması ve yüksek rakımlarda kısa sürede gelişmeye adapte olabilme özelliğinin bulunmasıdır. (Fatma HAYIT1* , Hülya GÜL2 ,Journal of Agricultural Faculty of Uludag University)

 

Yaygın karabuğday türü (Fagopyrum esculentum Moench) ve Tatar karabuğdayı (Tatary Buckwheat Fagopyrum tartaricum Gaerth) gıda kaynağı olarak en çok yetiştirilen karabuğday türleridir. Tatar karabuğdayı daha çok Çin’in güney batısında; yaygın karabuğday türü ise Çin’in kuzeyinde yetiştirilir. Karabuğday Türkiye’de kültürü yapılmayan; ancak dünyanın birçok ülkesinde üretilen, ekonomik değeri yüksek olan, aynı zamanda tüketimi her geçen gün artan ve çok yönlü kullanım alanına sahip bir bitkidir. Karabuğdayın güçlü bir ekolojik uyumu olduğu için farklı yaşam ortamlarında hemen hemen her yerde yetişebilir fakat esas olarak kuzey yarım kürede olmak üzere Çin, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Polonya, Brezilya, ABD, Kanada ve Fransa’da yetiştirilmektedir.

(Fatma HAYIT1* , Hülya GÜL2 ,Journal of Agricultural Faculty of Uludag University)

 

 

 

Karabuğdayın Sağlığa Faydaları

 

1. Zengin Protein Kaynağı

Karabuğdayın protein değeri oldukça yüksektir. Et yerine yiyebileceğiniz besinlerden biri olan karabuğday, aynı zamanda lif oranı çok yüksek olduğu için sindirimi de çok kolaydır. Böylece sindirim hastalıklarına da iyi gelir.

 

2. Glüten İçermez

Glüten içermeyen besin olmasıyla karabuğday çok değerlidir. Özellikle çölyak hastaları için glüten içermeyen gıdaların tüketilmesi oldukça önemlidir.

 

3. Kolesterol Düşürücü

Karabuğday içerisinde bulunan rutin sayesinde kolesterol düşürücü etkisi vardır. Kalp dostu olan karabuğday, düzenli kullanımda hipertansiyon riskini de azaltır.

 

4. Kan Şekerini Kontrol Eder

Karabuğday, glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır. Kan şeker seviyesini yavaş yavaş düşürerek kontrol altına alır.

 

5. Kansere Karşı Koruyucu

İçerisinde bulunan bileşenler ve antioksidanlar sayesinde kolon kanseri, göğüs kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir.

 

6. Yüksek Tansiyonu Düşürmede Etkili

İçerisindeki potasyum oranı oldukça yüksek olan karabuğday tansiyonu dengeliyor.

 

7. Kansızlığa Karşı Faydalı

Magnezyum, demir, fosfor ve potasyum yönünden çok zengin olan karabuğday, kansızlığa da iyi gelir.

 

8. Kilo Vermeye Yardımcı

Karabuğday düşük yağ oranıyla bilinir. İçerisinde bulunan yüksek lif sayesinde uzun süre tok tutar. Çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde kullanılarak kolayca kilo verilebilir.

 

9. Cilt ve Saça Faydalı

Karabuğdayın içerisinde bulunan B1, B3, B5 VE B9 vitaminleri sayesinde sağlıklı bir cilt ve güçlü saçların oluşmasını sağlar. İçindeki rutin maddesi sayesinde kırışıkları önler. Keratin, tırnak ve saçların temel bileşenidir. Karabuğday, keratin üretimi için gerekli amino asitleri içerir. Saçların kolay uzamasını sağlar.

 

10. Karaciğer Yağlanmasına Karşı Önleyici Etkiye Sahip

Karabuğday, kolin bileşeni sayesinde tam bir karaciğer dostudur. Böylece karaciğer yağlanmasının azalmasına yardımcı olur. 

 

 

 

 

27 Mar 16:39
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.